Az általános neurológia területéhez tartozik a fejfájás, a szédülés, a sclerosis multiplex, a parkinson betegség, a különböző elbutulással járó kórképek, a központi idegrendszeri fertőzések, valamint a gerincvelő és a gerincvelői gyökök betegségének a vizsgálata és kezelése. Bár a neurológia is specializálódik, de továbbra is elválaszthatatlan a neurológiától a stroke és az alvászavarok átvizsgálása és kezelése, valamint a diagnosztikai tevékenységek közül a neuroszonológia és a klinikai neurofiziológia.
Klinikai Neurofiziológia
Külön szakterületté vált a neurológián belül a klinikai neurofiziológia, mely az epilepsziával, a neuromuscularis betegségekkel (sokidegbántalom - polyneuropathia, kóros izomfáradékonyság - myasthenia gravis, valamint az egyéb izom és idegbetegségek) foglalkozik.
Vascularis Neurológia
Kardinális részét képezi a neurológiának a vascularis neurológia, melyen belül a vérzéses és a keringészavarokkal járó agyi érkatasztrófák (stroke) átvizsgálása és kezelése történik, a tudományterülethez külön licensz vizsga szerezhető.
Neuroszonológia
Külön licenc vizsga szükséges a neurosonológiai vizsgálómódszerek (nyaki és az agyat ellátó erek vizsgálatának) műveléséhez.
Alvásmedicina
Szintén külön licenc vizsga került bevezetésre az alvásmedicinához tartozó kórképek (alvászavarok, kóros horkolás, alváshoz társuló mozgászavarok) átvizsgálására és kezelésére.
Alvásdiagnosztika
Az alváslabor az alvászavarok, elsősorban a kóros horkolás során hosszú másodpercekre kimaradó légzés vizsgálatára, emellett az alváshoz társuló akaratlan mozgások, illetve a kóros nappali aluszékonyság vizsgálatára alkalmas. A vizsgálat során a légzést, a vér oxigén telítettségét, az EKG-t, a pulzust, a légzés kimaradás idejét és annak következményeit mérik. Mivel a horkolás során előforduló hosszabb légzéskimaradás a nyugodt alvást zavarja és számos ér- és szívbetegség rizikófaktora lehet, ezek ismerete, felismerése fontos. A betegség diagnosztizálása esetén a kóros horkolás kezelhető.