Rólunk - Bemutatkozás

1. Történet 
A debreceni Elmegyógyászati Klinika, majd az Ideg- és Elmekórtani Klinika első vezetője Benedek László volt, akit többek között Sántha Kálmán, Juhász Pál, Rusz Sándor, Molnár László, majd Csiba László követett. Az agyi érbetegségek jelentőségét felismerve, az országban elsőként klinikánkon alakult Cerebrovascularis Osztály és Neuroszonológiai Laboratórium. 1992-ben az Ideg- és Elmeklinika két független tanszékké alakult: létrejött a Neurológiai Klinika és a Pszichiátriai Tanszék. A Neurológiai Klinika az Auguszta programnak köszönhetően 2007 nyarán a teljesen felújított Auguszta épületbe költözött. Csiba László Professzortól 2017 májusában a Neurológiai Klinika vezetését Oláh László vette át.

A Kenézy Gyula Kórházban az Ideg-Elmeosztály 1957-ben nyílt meg. Első osztályvezető főorvos Pap Zoltán volt, akit Zsadányi Ottó, majd a neurológiai és pszichiátriai területek szétválását követően Berecz György, Clemens Béla és Piros Pálma követett. A Neurológiai Osztály a Bem téri egységből 1990-ben költözött a Bartók Béla úti telephelyre, majd 2021 nyarán a Dorottya utcai telephelyre, a belgyógyászati tömb 2. emeletére.

A Kenézy Gyula Egyetemi Kórház 2021 januárban megszűnt és a Debreceni Egyetem Klinikai Központjába integrálódott, melynek révén két campus, a Nagyerdei Campus és a Kenézy Gyula Campus jött létre. Az integrálódási folyamat során 2022. november 1-én a Kenézy Gyula Campus Neurológiai osztálya és a Nagyerdei Campus Neurológiai Klinikája összeolvadt, kialakítva a két telephelyen, de egységes szemlélet mellett működő Neurológiai Klinikát, melynek vezetője Dr. Oláh László, a Kenézy Gyula Campuson működő Neurológiai Klinika szakmai koordinátora Dr. Piros Pálma. Az integrációval mind a Kenézy Gyula Campustól, mind a Nagyerdei Campustól térben elkülönülve működő Járóbeteg Szakellátási Központ neurológiai szakrendelései is a Neurológiai Klinika részei lettek.

A Berettyóújfalui Gróf Tisza István Kórház az Országgyűlés 2023. május 11-én kihirdetett döntésével a Debreceni Egyetem Klinikai Központ része lett, s mint Gróf Tisza István Campus folytatja a tevékenységét. A Gróf Tisza István Campuson működő Neurológiai Osztály a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Neurológiai Klinika szakmai vezetése mellett működik, az osztály vezetője Dr. Farkas Szabolcs.

2. Feladatok, szakterületek
A Nagyerdei Campuson a Klinika elsősorban Debrecen lakosságának (kb. 205 000 fő) neurológiai ellátását végzi, de egész Észak-Kelet-Magyarország területéről (kb. 3 millió fő) fogadja a speciális szakellátást igénylő betegeket. Klinikánk gondoskodik továbbá Debrecen 90 km-es körzetében az akut stroke betegek sürgősségi ellátásáról. A Kenézy Gyula Campuson a Klinika a Hajdúböszörményi, Balmazújvárosi és Nyíradonyi járás lakosságának (kb. 173 000 fő) neurológiai ellátását végzi.

3. Ellátási formák, szolgáltatások
Járóbetegeinket általános neurológiai ambulanciáinkon (Nagyerdei Campus, Kenézy Gyula Campus, Járóbeteg Szakellátási Központ), illetve az alábbi specializált szakrendeléseinken látjuk el:

  • alvászavar
  • cerebrovaszkuláris/stroke (agyi érbetegségek)
  • epilepszia
  • fejfájás
  • demencia
  • neuro-immunológiai kórképek
  • neuromuszkuláris betegségek
  • Parkinson- és extrapiramidális szakrendelés
  • neuropatológia
  • fizioterápia
  • logopédia

Klinikánkon lehetőség van továbbá az alábbi, komplex műszeres vizsgálatok elvégzésére:

  • nyaki és agyi erek Doppler vizsgálata,
  • műszeres alvásvizsgálat,
  • ideg- illetve izom funkcionális vizsgálata,
  • kiváltottválasz-vizsgálatok,
  • EEG-vizsgálat.

4. Betegellátással kapcsolatos adatok
A klinikának 66 ágy áll rendelkezésére a fekvőbeteg-szakellátás biztosításához. Ebből 20 ágy található az általános osztályon, 35 a stroke osztályon és 11 az intenzív osztályon. A Kenézy Gyula Campuson 4 db szakmaspeficikus őrző ágy és 40 db általános neurológiai ágy áll rendelkezésre.

5. Eszközök, fejlesztések
A klinika 2007 nyarán a Kardiovaszkuláris és Onkológiai Komplex Regionális Egészségcentrum modellnek – az Auguszta-programnak – köszönhetően felújított korszerű épületbe költözött. Ennek eredményeként a Neurológia Klinika bekapcsolódhatott az észak-alföldi és az észak-magyarországi régió teljes körű progresszív betegellátási igényének kielégítésébe a cerebrovascularis megbetegedések területén.

 

Dr. Oláh László

klinikiaigazgató, egyetemi tanár

Frissítés dátuma: 2024.01.08.