Oktatás - ÁOK VI. évfolyam
ÁOK Neurológia III.
VI. évfolyam
Óraszám: 4 hét gyakorlat
Kredit: 4
Tanulmányi felelős
- Dr. Csépány Tünde Cecília egyetemi docens
- helyettese: Dr. Csapó Krisztina egyetemi tanársegéd
Oktatási anyagok: az elearning.med.unideb.hu oldalon érhetők el (Neurológiai Tanszék / Neurológia Általános Orvos / Neurológia ÁOK).
A COVID-19 pandémia miatt kialakult járványügyi helyzetre tekintettel megváltozott a szigorló évi gyakorlat rendje és követelményei! Az aktuális és részletes információk elérhetők az elearning.med.unideb.hu oldalon (Neurológiai Tanszék / Neurológia Általános Orvos / Neurológia ÁOK)!
Követelmények
- Tantárgyfelvétel feltétele: az I-V. év kötelező tárgyainak teljesítése.
- Gyakorlatok: a gyakorlatokon való részvétel kötelező. A gyakorlatot csak hétfőn lehet kezdeni.
- A szigorló éves gyakorlati követelményekről a gyakorlatukat a Neurológiai Klinikán töltő hallgatók az első napon külön tájékoztatót kapnak, melyen a kötelező gyakorlati elemek teljesítését az orvosok aláírásukkal és/vagy pecsétjükkel igazolják.
- Minden hallgatónak kötelező a gyakorlat alatt 1 db kórrajz elkészítése, függetlenül attól, hogy hol tölti a gyakorlatát. Az elkészült kórrajzot, amennyiben azt a tutor elfogadja, a tutornak alá kell írnia és le kell pecsételnie.
- A vizsgára bocsátás feltétele a 4 hét gyakorlat teljesítése és az orvos által kijavított, lepecsételt kórrajz bemutatása.
A szigorló évi gyakorlatok rendje a Neurológiai Klinikán
- Az új hallgatókat központilag osztjuk el, ki melyik osztályra kerül, majd ezután minden hallgató heti váltásban a következő rendszer szerint folytatja a gyakorlatát:
- Ha az ITO-n kezd, akkor Férfi osztály, Női osztály, majd ismét ITO
- Ha a Férfi osztályon kezd, akkor Női osztály, ITO, majd ismét Férfi osztály
- Ha a Női osztályon kezd, akkor ITO, Férfi osztály, majd ismét Női osztály.
- A gyakorlat teljes ideje alatt az osztályon való aktív részvétel kötelező (csatlakozás a reggeli vizithez, vérnyomás-, boka-kar index mérése, vérvétel, stb.).
- 2 hetes gyakorlat esetén kötelező legalább 6 orvosi konzultáción részt venni.
- 4 hetes gyakorlat esetén kötelező legalább 12 orvosi konzultáción részt venni.
- Minden héten kötelező részt venni a CT demonstráción.
- A gyakorlat reggel 8 órakor kezdődik, tiszta fehér köpeny viselése kötelező. Fehér köpeny hiányában a gyakorlat nem kezdhető el, és az aktuális nap hiányzásnak számít. A táskák, kabátok elhelyezésére a 3. emeleti öltöző szekrényekben van lehetőség.
- Minden reggel kötelező részt venni 8:00-8:30 között az önképző jelleggel tartott konzultáción a 312-es teremben, majd 8:30-tól a Könyvtárban tartott ügyeleti esetbemutatáson. A konzultáció elmulasztása egyet jelent az aznapi hiányzással, hiába vesz részt a hallgató a később esedékes konzultációkon. Ezt követően a hallgatók csatlakoznak az osztályos beosztásnak megfelelő reggeli vizithez. A reggeli vizit után a hallgatók konzultációkon vesznek részt, vagy amennyiben az adott napon nincs konzultáció, a viziten elhangzott vizsgálatok eredményeit megnézik, megbeszélik, szükség esetén az osztályon dolgozó orvosokkal értékelik az eredményeket, az osztályon gyakorolják a betegvizsgálatot, illetve megtekinthetik a diagnosztikus laboratóriumok munkáját. A gyakorlat 14:00-kor fejeződik be.
- A heti osztályos gyakorlat igazolásához az osztályvezető orvos aláírása szükséges. Az osztályos gyakorlat aláírása pénteken délután történik. Az osztályvezető távollétében az osztályon dolgozó orvosok is igazolhatják a heti gyakorlat teljesítését.
- Minden hallgatónak kötelező a gyakorlat ideje alatt 1 db kórrajz elkészítése, melynek szabályai:
- Egy magyar és egy külföldi hallgató együtt írja a kórrajzot ugyanarról a betegről (más hallgató hozzájuk kórrajzírás céljából nem csatlakozhat).
- A hallgató az osztályon dolgozó orvostól kér beteget a kórrajza elkészítéséhez, és az orvossal történt egyeztetés után kezdi a kórrajzírást. A kórrajzírást érdemes már az első gyakorlati héten megkezdeni!
- A kezelőorvos előre egyeztetett időpontban válaszol a kórrajzzal/beteggel kapcsolatos kérdésekre. Az orvosi dokumentáció megtekintésére csak az orvosi szobában van lehetőség, onnan kivinni nem lehet! Fénykép készítése az orvosi dokumentációról szigorúan tilos!
- Az elkészült kórrajzot a gyakorlat ideje alatt le kell adni az osztályon dolgozó orvosnak, aki 1 héten belül elvégzi az első javítást. Amennyiben a kórrajz hibásan vagy hiányosan kerül leadásra, és az orvos javított változat elküldését kéri, az orvosnak minden további javításra is újabb 1 hét áll rendelkezésre. A hallgató gyakorlata addig nem fogadható el, amíg az elfogadott, lepecsételt kórrajzot nem adta le! A kijavított és orvos által lepecsételt, aláírt kórrajz feltétele a gyakorlat teljesítését igazoló dokumentumok aláírásának! Ha a hallgató későn vagy hiányosan adja le a kórrajzát, ez akár a vizsga jelentős csúszását is eredményezheti!
- A kórrajz elkészítésekor kérjük a hallgatókat a negatív neurológiai státusz séma használatára.
- A gyakorlat végén (természetesen név nélkül) a hallgatók elmondhatják véleményüket a gyakorlatról, megnevezhetik azokat az orvosokat, akik a legtöbbet segítették, oktatták őket. A véleményeket a könyvtár előtt elhelyezett postaládába lehet elhelyezni.
- A hallgatók fakultatív jelleggel részt vehetnek az ügyeleti ellátásban az ügyeletes orvossal történt előzetes egyeztetést követően.
- Gyakorlataink célja az anamnézis felvétel, a fizikális vizsgálat alapjainak megismertetése és rendszeres gyakorlása a betegágy mellett. Hallgatóinktól elvárjuk az illendő viselkedést, a betegek jogainak tiszteletben tartását. A betegek adatait, vizsgálati eredményeit bizalmasan kell kezelni, orvosi dokumentumaikat (lázlap, ambuláns lap, kórrajz, zárójelentés) az osztályról elvinni, azokról fényképet vagy fénymásolatot készíteni szigorúan tilos. Természetesen az orvosi titoktartás szabályai az orvostanhallgatókra is érvényesek, ezek megszegése jogi következményekkel járhat.
Számonkérés
- A szigorlat 3 részből áll: minimumkérdések (számítógépes vizsga), gyakorlati vizsga, szóbeli vizsga.
- Minimumkérdések: számítógépes vizsga, 10 db egyszeres választásos kérdés megválaszolására 10 perc áll rendelkezésre. A gyakorlati vizsgára bocsátáshoz legalább 80%-ot kell teljesíteni, valamint az első kiemelt kérdést mindenképpen helyesen kell megválaszolni. Amennyiben az első kérdés nem sikerül helyes választ adni, vagy a hallgató 80% alatt teljesít, abban az esetben a szigorlat elégtelen eredménnyel befejeződik.
- Gyakorlati vizsga: betegvizsgálat betegágy mellett, valamint koponya CT vagy MR felvételek elemzése. Ha a hallgató sikertelen gyakorlati vizsgát tesz, nem mehet tovább a szóbeli vizsgára.
- szóbeli vizsga: tételsor alapján
- Az V. éves előadások és gyakorlatok anyaga (az I. és a II. szemeszter egyaránt) mind a gyakorlati, mind az elméleti vizsgán számon kérhető.
- Elégtelen szigorlat esetén 2 hét pótgyakorlat teljesítése kötelező a DE KK Neurológia Tanszéken a ’B’ vagy a ’C’ vizsgát megelőzően.
- Vizsgára jelentkezés a Neptun rendszeren keresztül lehetséges a Tanszék által meghirdetett vizsgaidőpontokra. Amennyiben a regisztráció nem történt meg, a hallgató nem vizsgázhat. Az első vizsgaalkalom ’A’ vizsgának, a második alkalom ’B’ vizsgának felel meg.
- C vizsga: Azok a diákok, akiknek nem sikerül a ’B’ vizsga, ’C’ vizsgát kötelesek tenni. A ’C’ vizsga vizsgabizottság előtt zajlik. Sikertelen ’B’ vizsgát követően kérjük a hallgatókat, hogy titkárságunkon jelentkezzenek fogadóórában a ’C’ vizsga feltételeinek megbeszélése céljából.
- Javító vizsga: Azon hallgatók, akik javítani szeretnének, 1 alkalommal megtehetik, ehhez egy másik meghirdetett, még szabad vizsgaidőpontra való regisztráció szükséges. A javító vizsgán szerzett osztályzat a végleges érdemjegy.
Kötelező és ajánlott irodalom
- Dr. Szirmai Imre: Neurológia. Medicina Kiadó.
- Dr. Csiba László: Kérdések – válaszok a neurológiából. 1998.
- Dr. Szentágothai – Dr. Réthelyi: Funkcionális anatómia III. kötet. Medicina Kiadó.
- Misulis, Head: Netters’s Concise Neurology. 2007.
- Molnár László: Ideggyógyászat Alapismeretek. Egyetemi jegyzet.
- Csiba László (szerk.): Válogatott fejezetek a neurológiából. Debrecen University Press, 2010. ISBN: 9789633180570.
- Komoly Sámuel, Palkovits Miklós: Gyakorlati neurológia és neuroanatómia. Medicina Kiadó, 2010. ISBN: 978 963 226 302 1.
Frissítés dátuma: 2021.02.06.